<<
>>

ВІДРОДЖЕННЯ УНР. ДИРЕКТОРІЯ

Посилення опозиції П. Скоропадському призвело до утворен­ня координаційного осередку - Українського народного держав­ного союзу на чолі з В. Винниченком. Антигетьманський курс взя­ла й інша впливова організація - Всеукраїнський земський союз на чолі з С.

Петлюрою. Влітку і восени у всій Україні вибухнули стихійні і досить значні селянські повстання.

Початок осені приніс розуміння неминучої поразки Централь­них держав у війні. У середині жовтня частина міністрів підготу­вала “Записку дев’ятьох”, у якій доводила необхідність переорієн­тації Української Держави на Антанту і відновлення союзу з Ро­сією. 14 листопада 1918 р. П. Скоропадський призначив новий ка­бінет, що майже повністю складався з російських монархістів, і про­голосив Акт федерації, за яким зобов’язувався об'єднати Україну з майбутньою небільшовицькою Російською державою. Такі дії геть­мана викликали велике обурення в українських колах і прискори­ли повстання, до якого готувалися опозиційні до Гетьманату сили. Німці, котрі раніше були найбільш надійною опорою Скоропадсь­кого, тепер думали тільки про те, як їм залишити Україну, оскіль­ки в Німеччині почалася революція, а війна була програна.

13 листопада 1918 р. Український національний союз створив Директорію для керування протигетьманським повстанням. До її складу увійшли: В. Винниченко, С. Петлюра, Ф. Швець, О. Андрі- євський, А. Макаренко. Основною військовою силою повстання були Українські січові стрільці на чолі з полковником Є. Коноваль- цем, які стояли у Білій Церкві. Звідси 16 листопада почався наступ січових стрільців, повстанських загонів, тисяч селян на Київ. 14 груд­ня німці залишили Київ, забравши з собою П. Скоропадського. Місто зайняли сили Директорії. 19 грудня 1918 р. Директорія переїхала з Вінниці до Києва, де була відновлена Українська Народна ре­спубліка. 26 грудня Директорія відновила закони УНР, зокрема ухвалила закон про передачу поміщицької землі селянам без ви­купу.

Призначила свій перший уряд під головуванням В. Чехівсь- кого. Вища законодавча влада передавалась Трудовому Конгресові - свого роду парламенту сформованому з депутатів від селян, |юбіт- ників, трудової інтелігенції, а також залізничників і поштовиків.

У результаті розпаду Австро-Угорської імперії у Східній Галичи­ні влада перейшла до українського населення, і в листопаді 1918 р. була проголошена Західноукраїнська Народна Республіка. 1 груд­ня 1918 р. у Фастові укладено договір.між Директорією і делегацією Державного Секретаріату Західноукраїнської Народної Ре­спубліки про злиття в єдину Українську Державу. 22 січня 1919 р. у Києві на Софійській площі було проголошено Акт злуки УНР та ЗУHP. Однак цей документ залишився декларацією. Польські війська витісняли адміністрацію ЗУ HP з території західноукраїн­ських земель. Існування УНР також було вже недовговічним - з усіх боків її оточували ворожі військові сили.

В самій Директорії виникли суперечки з приводу того, якою має бути державна влада - парламентською демократією чи ук­раїнським різновидом Рад на зразок Радянської Росії. Водночас загострилися зовнішньополітичні проблеми. У південних портах з'явились збройні сили Антанти: флот із 10 лінійних кораблів, 9 крейсерів та великої кількості дрібних суден; сухопутні війська - 2 французькі дивізії, англійські, грецькі і сербські підрозділи чи­сельністю до 60 тис. Найбільша загроза для Української Народної Республіки йшла з півночі та сходу.

@ ЗАПИТАННЯ ДЛЯ САМОПЕРЕВІРКИ

3. Які причини падіння гетьманської влади?

1. У чому суть режиму і політики Директорії?

2. Які були причини конфлікту серед членів Директорії на початку 1919 р.?

<< | >>
Источник: Алексеев Ю. M., Вертегел А. Г., Даниленко В. М.. Історія України: Навч. посіб. - K.: Каравела,2004. - 256 с.. 2004

Еще по теме ВІДРОДЖЕННЯ УНР. ДИРЕКТОРІЯ:

  1. Війна з російськими білогвардійцями