Заворушення робітників Олександрівського рудника в Бахмутському повіті Катеринославської губернії
(З донесення помічника начальника Катеринославського ГЖУ від 15 листопада 1901 р.)
Маю честь доповісти в пр-ву нижчезазначені зібрані негласним шляхом відомості про безпорядки, які вчинили робітники Олександрівського рудника Бахмутського повіту 11 цього листопада.
1 цього листопада, за запровадженим на Олександрійському руднику порядком, повинна була проводитися видача шахтарям зароблених грошей, але через відсутність таких керуючий Олександрів- ським рудником і суміжним з ним ртутним (рудником) Ауербаха і K0 виїхав за грішми в м. Харків, а шахтарям було оголошено, що виплата зароблених грошей буде проводитися 10 листопада, і робітники спокійно розійшлися. В призначений день 10 листопада, біля контори Олександрівського рудника зранку почали збиратися робітники і марно чекали виплати грошей цілий день, але буйств ніяких не чинили. А 11 листопада шахтарі, зібравшись близько 500 чоловік біля контори Олександрівського рудника і довідавшись, що і в цей день виплати грошей не буде, о 12 годині дня вибили камінням вікна і двері в конторі, а потім пішли до завідуючого шахтою інженера Неклюдова і просили його видати зароблені гроші, причому вказували на відсутність у них коштів на продовольство. Інженер Неклюдов, маючи можливість видати шахтарям зароблені гроші, запропонував їм набрати продуктів у крамниці Герцева і Гофмана, що містилася на руднику, з якими адміністрація рудника потім розрахується. Робітники вирушили юрбою до цієї крамниці, але названі торговці відмовилися видати їм який-небудь товар без талонів, підписаних інженером Неклюдовим. Шахтарі знову повернулися до квартири інженера Неклюдова і вимагали видати їм гроші, коли ж їх вимога не була задоволена, вибили вікна в квартирі названого інженера, після чого юрба шахтарів пішла до крамниці Герцева і Гофмана... Крамниця була замкнена і вікна закриті й віконницями, але шахтарі розбили віконниці і через вікна вдерлися в крамницю, розграбували всі мануфактурні, галантерейні і бака- лейні товари, а також всі продукти, всього на суму близько 20 тисяч карбованців; решту товарів, що лишилася в крамниці, облили гасом; після цього шахтарі перейшли в ковбасню Шмаєва, де пограбували весь товар — ковбаси, окороки, свиняче сало і м’ясо, всього на суму близько двох тисяч карбованців; тут же по сусідству були розбиті шахтарями квартири торговців Герцева і Гофмана, а майно їх на суму близько чотирьох тисяч карбованців пограбовано.
Безпорядок, що почався о 12 год.
дня, о 3 год. дня повністю припинився, і шахтарі, які бушували, розбіглися; городові, які були на руднику під час безпорядку, не могли спинити юрби. Коли безпорядок уже припинився, на Олександрівіський рудник прибули бахмутський повітовий справник, пристав, 3 околоточних наглядачі і 75 козаків з трьома офіцерами, викликаними з Петровського заводу Російсько-Бельгійського товариства Бахмутського повіту. 12 листопада була проведена виплата шахтарям зароблених грошей, а про заподіяні шахтарями грабежі і буйства тепер проводиться судовим слідчим слідство. Заарештовано 60 чоловік. Осіб, помічених в підбуренні робітників до безпорядку, мені поліцією не передано і дізнання їх цій справі, в порядку Положення про державну охорону, мною не розпочато. Про вишенаведене доносячи в пр-ву, маю честь додати, шо копії цього донесення мною разом з цим подані в штаб Окремого корпусу жандармів і в Департамент поліції. В зв'язку з швидким припиненням безпорядків, донесень телеграфом мною не послано.Оригінал підписав і з оригіналом вірно: ротмістр (підпис).
Збірник документів і матеріалів «Революция 1905—1907 гг. на Украине». K.: Госполитиздат, 1955. С. 15—16.
257.