УТВОРЕННЯ РЕЄСТРОВОГО КОЗАЦЬКОГО ВІЙСЬКА
Уже на початку XVI ст. польський уряд робить спробу використати січових козаків на державній службі, встановити над ними контроль. Великий князь Сиґізмунд І Август 1524 р. запропонував створити для захисту південних кордонів держави наймане військо із запорозьких козаків.
Але вперше здійснити це вдалося його наступнику князю Сиґізмунду II Августу 1572 р. Було видано універсал про формування найманого загону з 300 чол., які мали перебувати на державному утриманні. Зараховані на службу козаки вписувались до реєстру (списку), звідки і дістали назву реєстрових.Відтоді польський уряд визнавав козаками лише тих чоловіків, котрі були внесені до реєстру. А переважна більшість людей, що вважали 10 Історія України 7 З
Северин Наливайко
Криштоф Косинський
себе козаками, потрапляла у становище невизнаної маси й тим самим була поставлена поза законом.
У 1578 р. король Стефан Баторій взяв на державну службу 600 козаків і надав їм повні права і привілеї. За службу реєстрові козаки одержували платню, обмундирування, були звільнені від різних податків і поборів, одержували землю на правах рангового володіння, військово- адміністративну незалежність від місцевої влади, судовий імунітет, право займатися торгівлею, рибними і мисливськими промислами. Центрами розселення цих козаків були Черкаси і Канів.
Військо Запорозьке реєстрове було зобов’язане тримати на Січі постійну залогу, чисельність якої чітко не визначалася. Реєстрове військо опинилося у скрутному становищі. З одного боку воно мусило коритися уряду й виконувати його накази, з іншого - складаючись з місцевих жителів, не могло стояти осторонь тих проблем, які стосувалися як невизнаного властями козацтва, так і всього українського народу.
Зазнаючи утисків від державців, реєстровці мали утримувати в покорі запорожців і широкі селянські маси. З цією метою уряд у 1590 р. збільшив реєстр до тисячі чоловік і розпорядився збудувати в урочищі Кременчук фортецю для недопущення зв’язку Запорожжя з іншими українськими землями.
Не дивлячись на вагання реєстро- виків під час козацько-селянських по
встань в Україні і зради їхньої старшини, реєстрове військо частіше всього повертало туди, куди йшла більшість козацтва і, передусім, козаки-запорожці.
Після повстання Северина Наливайка «реєстр» було розпущено, проте у 1599 р. знову відновлено.
При всій відмінності інтересів різні групи козацтва вели спільну боротьбу проти феодального гніту, оскільки їх об’єднувало прагнення до незалежності і свободи.