<<
>>

УТВОРЕННЯ РЕЄСТРОВОГО КОЗАЦЬКОГО ВІЙСЬКА

Уже на початку XVI ст. польський уряд робить спробу використати січових козаків на державній службі, встановити над ними контроль. Ве­ликий князь Сиґізмунд І Август 1524 р. запропонував створити для захи­сту південних кордонів держави наймане військо із запорозьких козаків.

Але вперше здійснити це вдалося його наступнику князю Сиґізмунду II Августу 1572 р. Було видано універсал про формування найманого загону з 300 чол., які мали перебувати на державному утриманні. Зараховані на службу козаки вписувались до реєстру (списку), звідки і дістали назву реєстрових.

Відтоді польський уряд визнавав козаками лише тих чоловіків, котрі були внесені до реєстру. А переважна більшість людей, що вважали 10 Історія України 7 З

Северин Наливайко

Криштоф Косинський

себе козаками, потрапляла у станови­ще невизнаної маси й тим самим була поставлена поза законом.

У 1578 р. король Стефан Баторій взяв на державну службу 600 козаків і надав їм повні права і привілеї. За службу реє­строві козаки одержували платню, об­мундирування, були звільнені від різних податків і поборів, одержували землю на правах рангового володіння, військово- адміністративну незалежність від місце­вої влади, судовий імунітет, право зай­матися торгівлею, рибними і мисливсь­кими промислами. Центрами розселення цих козаків були Черкаси і Канів.

Військо Запорозьке реєстрове було зобов’язане тримати на Січі постійну за­логу, чисельність якої чітко не визнача­лася. Реєстрове військо опинилося у скрутному становищі. З одного боку воно мусило коритися уряду й виконувати його накази, з іншого - складаючись з місцевих жителів, не могло стояти ос­торонь тих проблем, які стосувалися як невизнаного властями козацтва, так і всього українського народу.

Зазнаючи утисків від державців, реє­стровці мали утримувати в покорі запо­рожців і широкі селянські маси. З цією метою уряд у 1590 р. збільшив реєстр до тисячі чоловік і розпорядився збуду­вати в урочищі Кременчук фортецю для недопущення зв’язку Запорожжя з інши­ми українськими землями.

Не дивлячись на вагання реєстро- виків під час козацько-селянських по­

встань в Україні і зради їхньої старшини, реєстрове військо частіше всього повертало туди, куди йшла більшість козацтва і, передусім, козаки-запорожці.

Після повстання Северина Наливайка «реєстр» було розпущено, про­те у 1599 р. знову відновлено.

При всій відмінності інтересів різні групи козацтва вели спільну бо­ротьбу проти феодального гніту, оскільки їх об’єднувало прагнення до незалежності і свободи.

<< | >>
Источник: Історія України/Дєдков М. В., Іващенко Ю. В., Кладова Г. Л. та ін. - Запоріжжя: Дике Поле,2002.- 416 стор., іл.. 2002

Еще по теме УТВОРЕННЯ РЕЄСТРОВОГО КОЗАЦЬКОГО ВІЙСЬКА: