<<
>>

Страйки у Катеринославській губернії

(З подання в. о. катеринославського губернатора міністру внутрішніх справ. 5 лютого 1905 р.)

...Страйк у Катеринославі, в зв’язку з страйками в різних пунктах імперії і подіями у Петербурзі, поширився на весь гірничопромис­ловий район губернії, і хоч загального страйку не було, проте в різних пунктах в різні часи відбувалися страйки окремих фабрик і заводів.

Всі ці страйки мають одноманітний, мирний характер, без порушен­ня спокою і яких-небудь насильств. Робітники ставлять адміністрації свої вимоги, виключно щодо їх матеріального становища; заяви ці розглядаються заводоуправлінням разом з фабричною і гірничою інспекцією і потім робітникам оголошуються письмові відповіді, причому, звичайно деякі вимоги, в межах можливого, задовольня­ються. Здебільшого після оголошення згаданих відповідей робітники приступають до роботи. Проте це заспокоєння робітників лише уявне, оскільки значна частина їх вимог не задоволена, бродіння серед них триває і можливе поновлення страйку. Так, наприклад, робітники металургійного заводу Південноросійського дніпровсько­го товариства в с. Каменському, що відновили роботи 19 січня, З цього лютого знову припинили роботи, знову висунули свої старі вимоги.

Стійкіший за інші є страйк робітників Петровського заводу Ро­сійсько-бельгійського товариства (поблизу ст. Єнакієво), які припи­нили роботи 22 січня і досі не працюють.

Ці робітники наполегливо домагаються задоволення їх вимог про надання всім безплатних квартир або про видачу квартирних грошей. Через загострення становища на цьому заводі, я відрядив на місце віце-губернатора.

Крім Каменського та Петровського заводів, тепер не працює Дебальцівський механічний завод (поблизу ст. Дебальцево); потім мали місце страйки, що тепер припинилися: 1) на металургійному заводі Нікополь-Маріупольського товариства, поблизу м. Маріупо­ля, з 31 січня до 4 лютого, 2) на машинобудівному заводі у Горлівці, Бахмутського повіту, з 24 до 27 січня, 3) на Кадіївському мета­лургійному заводі біля ст.

Алмазна, Слов’яносербського повіту, з 2 до 4 лютого та 4) на Віровському і Софіївському рудниках Російсько-бельгійського товариства біля ст. Єнакієво, Бахмутського повіту, з 27 січня до 2 лютого.

Крім того, поставлені вимоги, без припинення робіт, робітниками Дружківського заводу Донецького товариства, у Бахмутськаму повіті, і Юр’ївського заводу Донецько-Юр’ївського товариства, в Слов'яно- сербіському повіті, — в обох 1 лютого.

Незважаючи на мирний характер страйків, що відбуваються в губернії, настрій робітників дуже підвищений, скрізь поширюються прокламації підбурливого змісту, і, між іншим, циркулює уперта чутка, особливо в м. Катеринославі, про загальний страйк з демон­страціями, насильством і збройним опором 19 або 20 лютого.

Зважаючи на викладене, скрізь організовано підсилений нагляд і вжито належних заходів для запобігання безпорядкам і придушення їх з самого початку.

В усі ці пункти надіслані війська, причому через недостатність Катеринославського гарнізону, після того, як я встановив зв’язок з командуючим військами округу, викликані 2 сотні 7-го Донського козацького полку з Миколаєва, 1 сотня козаків з Київського військо­вого округу, 1 ескадрон Кримського татарського дивізіону з міста Бахчисарай і два батальйони 51-го піхотного Литовського полку з м. Сімферополя.

В. о. катеринославського губернатора (підпис). Революція 1905—1907 років на Україні, стор. 18—20.

280.

<< | >>
Источник: Хрестоматія з історії України. — XVII-XX ст./ Упорядники: В. І. Ізюмов, В. М. Нікольский — Донецьк: TOB «Альфа- Прес»,2007. — 448 с.. 2007

Еще по теме Страйки у Катеринославській губернії: