Проголошення ЗУНР та її злука з УНР.
Восени 1918 р. перша світова війна підійшла до кінця. У жовтні - листопаді Австро - Угорщина була охоплена народною революцією, в результаті якої монархію було повалено, а імперію ліквідовано.
На її уламках виникли національні суверенні держави - Чехословаччина, Угорщина, Югославія, Австрія. Виникли умови для утворення і української держави.18 жовтня 1918 р. у Львові було проведено нараду, в якій взяли участь українські посли австрійського парламенту, галицького і буковинського сеймів, а також представники від політичних партій. На ній було утворено Українську Національну Раду - новий політичний орган. На цій же нараді було проголошено і українську державу як автономну частину Австрії в складі Східної Галичини, Північної Буковини і Закарпаття. Лише представники УСДП виступили за об’єднання з Україною.
28 жовтня 1918 р. свої права на Східну Галичину заявили поляки.
31 жовтня національна рада та центральний військовий комітет вирішили взяти владу у Львові у свої руки. 1-5 листопада повстання перемогло на всій території Східної Галичини.
Буковинські трудящі розпочали свій виступ 30 жовтня. Протягом 1-6 листопада повстання перемогло у всій Північній Буковині. 3 листопада крайовий комітет скликав Всебуковинське віче, яке прийняло резолюцію ”Про прилучення австрійської часті української землі до України”. Президентом краю став О.Попович. Однак, взявши владу, комітет нічого не зробив по організації його захисту від інтервентів. 11 листопада 1918 р. румунські війська окупували всю Північну Буковину, яку було включено до складу боярської Румунії.
Події на Закарпатті розвивалися в руслі революції в Угорщині, до складу якої воно тоді входило. 31 жовтня 1918 р., як тільки про неї надійшла звістка, солдати, робітники і селяни краю включилися в революційну боротьбу. Протягом 1-2 листопада повстанці перемогли в найбільших містах.
Всюди виникали нові органи влади - народні ради. На вічах закарпатці заявили про своє бажання бути у складі єдиної України. Але політичні керівники не мали чітких орієнтирів. Це вело до послаблення революційного руху і в кінцевому підсумку - до окупації Закарпаття іноземними Державами. Отже, врешті - решт лише Східна Галичина залишалася під владою Національної Ради. 5 листопада 1918 р. національна рада опублікувала програмну декларацію, в якій були визначені основні напрямки внутрішньої та зовнішньої політики. 9 листопада національна рада утворила тимчасовий уряд - Державний секретаріат на чолі з К.Левицьким. Тоді ж було вирішено назвати державу Західноукраїнською Народною Республікою. Офіційно ЗУНР була проголошена 13 листопада.Таким чином, в листопаді 1918 р. національне повстання переросло в буржуазно-демократичну, національно-демократичну революцію, в результаті якої і виникла ЗУНР. Революція була національно-демократичною, оскільки в ній розв’язувалися загальнодемократичні завдання - ліквідація національного поневолення і утворення демократичної національної державності. Вона була народною, тому що рушійними силами виступали робітники і селяни.
Першим кроком уряду ЗУНР було створення жандармерії та української галицької армії (УГА); розпочато загальну мобілізацію для захисту краю від поляків.
Основним питанням в діяльності української Національної ради було вирішення аграрної проблеми. За земельною реформою ліквідовувалось поміщицьке землеволодіння, а земля розподілялась між малоземельними та безземельними селянами.
Зовнішньополітична діяльність була спрямована на міжнародне визнання ЗУНР та припинення війни з Польщею. Але поляки не збиралися відмовлятися від Східної Галичини. Після тритижневих боїв 22 листопада 1918 р. польські війська захопили Львів. Уряд ЗУНР переїхав до Тернополя, а потім у Станіслав.
Таке політичне становище примусило керівництво ЗУНР звернутися за допомогою до УНР(Директорії). 1 грудня 1918 р. у м. Фастові був підписаний договір про умови об’єднання двох держав в єдину державу.
4 січня 1919 р. національна рада ЗУНР затвердила ці умови і дала згоду на об’єднання.22 січня 1919 р. на Софійській площі у Києві делегати Західноукраїнської Народної Республіки обмінялися грамотами з представниками Директорії про злуку в єдину соборну українську державу. 23 січня трудовий конгрес УНР затвердив акт злуки і ввів у свій склад делегатів Національної ради ЗУНР. Але фактичного возз’єднання двох республік так і не сталося із-за розбіжностей у поглядах керівників. Тому ЗУНР залишилася самостійною. Протягом лютого - липня 1919 р. вона самотужки вела боротьбу з Польщею за Східну Галичину, але зазнала поразки. Уряд ЗУНР на чолі з Є.Петрушевичем емігрував до Відня, а Українська Галицька армія перейшла на бік Врангеля. Так закінчилася спроба побудувати національну демократичну державу на території Західної України.
Підсумки та наслідки громадянської війни в Україні.
Політична боротьба 1918-1920 рр. стала трагедією українського народу. Головним підсумком громадянської війни в Україні був прихід до влади більшовиків, національно-патріотичні сили зазнали поразки, а з українською державністю було покінчено.
Перемога більшовиків в Україні пояснюється декількома причинами. По-перше, вони привернули на свій бік українське селянство. По-друге, вони зуміли вчасно виправити помилки у національному питанні, пішовши на компроміс з лівими українськими партіями. По- третє, українським більшовикам допомагала Радянська Росія, в розпорядженні якої були величезні фінансові, людські, промислові і адміністративні ресурси. Також не слід недооцінювати блискуче керівництво і прекрасну організацію більшовиків.
Поразка націонал-демократів пояснюється теж кількома причинами. По-перше, невмінням і небажанням вчасно вирішувати соціально-економічні проблеми; по-друге, відсутністю власної боєздатної армії; по-третє, боротьбою в середині національно-патріотичних сил, а також невмінням йти на компроміс. Окрім цього, у своїй боротьбі вони спиралися на військову підтримку Німеччини, Австрії, Польщі, Антанти, яких українці сприймали виключно в якості загарбників.
Політична боротьба не вирішила питання об’єднання усіх українських земель в єдину державу. Другим підсумком громадянської війни в Україні було розчленування її земель між Радянською Росією, Румунією, Чехословаччиною та Польщею. У 1918 р. Північну Буковину окупувала Румунія, за Сен-Жерменським мирним договором 1919 р. Закарпаття перейшло до Чехословаччини, у 1921 р. за Ризьким мирним договором Польща захопила Східну Галичину, а Радянська Україна у 1922 р. увійшла до складу СРСР.
Ще одним підсумком громадянської війни в Україні було суттєве знищення цвіту нації - інтелігенції, яка була або репресована під час розгортання «червоного» та «білого» терору, або депортована. Частина інтелігенції емігрувала.
Що стосується наслідків громадянської війни в Україні, то, насамперед, слід визначати розорення народного господарства України та її продуктивних сил.
Після закінчення громадянської війни республіка перетворилася на руїни. Прямі збитки оцінювалися у 10 млрд. крб. золотом, виробництво промислової продукції знизилося до 1/10 довоєнного рівня. Так, у 1920 р. в Україні виплавлялося 1,7% металу, виготовлялося прокату - 1,8%, видобувалося вугілля - 22% від рівня 1913 р. З 11 тис. підприємств в УСРР діяло тільки 2,5 тис., переважно дрібних.
Складною ситуація була і в сільському господарстві. Незацікавленість селян, обумовлена більшовицькою політикою воєнного комунізму, недостатня забезпеченість реманентом, тягловою силою, нестача робочих рук спричинили скорочення на 15% посівних площ. В результаті валовий збір хліба в Україні у 1920 р. становив тільки 38,5% від рівня 1913 р. Як наслідок - голодомор 1921-1923 рр., тільки в степових регіонах республіки кількість голодуючих становила у травні 1922 р. - 3.8 млн. осіб.
Ще одним наслідком громадянської війни в Україні була політична нестабільність. Майже по всій Україні поширився повстанський рух. За офіційними даними, наприкінці 1920 р. - на початку 1921 р. у великих повстанських загонах налічувалося до 100 тис.
осіб.На Півдні та частині Лівобережжя повстанці діяли під анархо- комуністичними гаслами, на решті території - під націоналістичними. З часом соціальна суть селянського руху поступово змінювалася, Рух ставав своєрідною професійною діяльністю декласованих елементів міста і села, які були розбещені імперіалістичною і громадянською війнами та політичною нестабільністю суспільства. У зв’язку з цим боротьба набувала характеру взаємознищення.
Таким чином, основними підсумками громадянської війни в Україні була втрата державності і територіальної цілісності, а наслідками - економічна розруха, занепад промисловості, сільського господарства, торгівлі, посилення маргіналізації та декласування, наростання соціальної напруженості у вигляді активізації повстанського руху. Але поряд із втратами громадянська війна принесла українцям і здобутки - формування національної самосвідомості.
Водночас громадянська війна 1918-1920 рр. вчить, що в розбудові самостійної, незалежної держави сьогодні Україна повинна розраховувати на свої власні сили. А вирішення політичних та національних питань неможливе без вирішення соціально-еконмічних проблем населення.