Із «Православного катехізиса» С. Г. Муравйова-Апосто- ла (30—31 грудня 1825 р.)
Запитання. Для чого бог створив чоловіка?
Відповідь. Для того, щоб він в нього вірував, був вільний і щасливий...
Запитання. Що значить бути вільним і щасливим?
Відповідь.
Без волі нема щастя. Святий апостол Павел говорить: ціною крові куплені ви і не будете рабами іншим людям.Запитання. Чому ж руський народ і руське воїнство нещасні?
Відповідь. Тому, шо царі викрали у них волю.
Запитання. Отже, царі діють всупереч волі божій?
Відповідь. Так, звичайно, бог наш сказав: вищий за вас нехай буде вам слуга, — а царі тільки тиранять народ.
Запитання. Чи повинні ми підкорятися царям, коли вони діють всупереч волі божій?
Відповідь. Ні. Христос сказав: не можете ви богові розбити [одно-
часно| і мамоні; від того руський народ і все руське страждають, що підкоряються царям.
Запитання. Шо ж святий закон наш велить робити руському народові і воїнству?
Відповідь. Розкаятися в тривалому раболіпстві і, ополчившись проти тиранства та нечестя, поклястися: нехай буде всім един цар на небі і на землі тільки Icyc Христос.
Запитання. Що може утримати нас від виконання святого цього подвигу?
Відповідь. Ніщо! Ті, хто будуть противитися святому подвигу цьому, є зрадники, боговідступники, які продали душі свої нечестю, і горе їм, лицемірам, бо страшна кара божа вразить їх на цьому світі і на тому.
Запитання. Яким же чином ополчитися з усім щирим серцем?
Відповідь. Взяти зброю і йти за тими, хто говорить в ім’я господнє, пам’ятаючи слова спасителя нашого: блаженні алчущії і жаждущії правди, бо вони наситяться; і, скинувши неправду і нечестя тиранства, поновити правління, схоже з законом божим.
Запитання. Яке ж правління схоже з законом божим?
Відповідь. Таке, де нема царів. Бог створив усіх нас рівними і, зійшовши на землю, обрав апостолів з простого народу, а не із знатних та царів.
Запитання.
Отже, бог не любить царів?Відповідь. Ні! Вони прокляті є від нього, як гнобителі народу, а бог є людинолюбець; нехай прочитає кожний, хто бажає знати суд божий про царів Книги Царств, главу 8-у...
Отже, обрання царів суперечить волі божій, бо єдиний наш цар повинен бути тільки Icyc Христос.
Запитання. Отже, і присягання царям богопротивне!?
Відповідь. Так, богові противне; царі велять народові примушені присягання робити для його погибелі. Не призивай всує ім’я господнє; господь же наш і спаситель Icyc Христос сказав: я ж кажу вам: не клящться усяким чином; отже, усяке інше присягання противне богові, бо воно належить тільки йому єдиному.
Запитання. Чому ж поминають про царів у церквах?
Відповідь. Від нечестивого наказу їх самих, для обдурювання народу і постійним повторенням царських імен опоганюють вони службу божу всупереч велінню спасителя...
Запитання. Що ж, нарешті, повинно робити христолюбиве російське воїнство?
Відповідь. Для звільнення сімейств своїх стражденних і батьківщини своєї і для виконання святого закону християнського, помолившись з теплою надією богові, що перемагає по правді і захищає наявно тих, хто твердо надіється на нього, ополчитися усім разом проти тиранства і поновити віру і волю в Росії.
А хто відступить, — той буде як Іуда-зрадник і буде анафемі проклятий. Амінь!
Восстание декабристов. Материалы. Москва—Ленинград, 1929.
Т. VL С. 128—129.
195.