<<
>>

Із «Православного катехізиса» С. Г. Муравйова-Апосто- ла (30—31 грудня 1825 р.)

Запитання. Для чого бог створив чоловіка?

Відповідь. Для того, щоб він в нього вірував, був вільний і щасливий...

Запитання. Що значить бути вільним і щасливим?

Відповідь.

Без волі нема щастя. Святий апостол Павел говорить: ціною крові куплені ви і не будете рабами іншим людям.

Запитання. Чому ж руський народ і руське воїнство нещасні?

Відповідь. Тому, шо царі викрали у них волю.

Запитання. Отже, царі діють всупереч волі божій?

Відповідь. Так, звичайно, бог наш сказав: вищий за вас нехай буде вам слуга, — а царі тільки тиранять народ.

Запитання. Чи повинні ми підкорятися царям, коли вони діють всупереч волі божій?

Відповідь. Ні. Христос сказав: не можете ви богові розбити [одно-

часно| і мамоні; від того руський народ і все руське страждають, що підкоряються царям.

Запитання. Шо ж святий закон наш велить робити руському народові і воїнству?

Відповідь. Розкаятися в тривалому раболіпстві і, ополчившись проти тиранства та нечестя, поклястися: нехай буде всім един цар на небі і на землі тільки Icyc Христос.

Запитання. Що може утримати нас від виконання святого цього подвигу?

Відповідь. Ніщо! Ті, хто будуть противитися святому подвигу цьому, є зрадники, боговідступники, які продали душі свої нечестю, і горе їм, лицемірам, бо страшна кара божа вразить їх на цьому світі і на тому.

Запитання. Яким же чином ополчитися з усім щирим серцем?

Відповідь. Взяти зброю і йти за тими, хто говорить в ім’я господнє, пам’ятаючи слова спасителя нашого: блаженні алчущії і жаждущії правди, бо вони наситяться; і, скинувши неправду і нечестя тиран­ства, поновити правління, схоже з законом божим.

Запитання. Яке ж правління схоже з законом божим?

Відповідь. Таке, де нема царів. Бог створив усіх нас рівними і, зійшовши на землю, обрав апостолів з простого народу, а не із знатних та царів.

Запитання.

Отже, бог не любить царів?

Відповідь. Ні! Вони прокляті є від нього, як гнобителі народу, а бог є людинолюбець; нехай прочитає кожний, хто бажає знати суд божий про царів Книги Царств, главу 8-у...

Отже, обрання царів суперечить волі божій, бо єдиний наш цар повинен бути тільки Icyc Христос.

Запитання. Отже, і присягання царям богопротивне!?

Відповідь. Так, богові противне; царі велять народові примушені присягання робити для його погибелі. Не призивай всує ім’я гос­поднє; господь же наш і спаситель Icyc Христос сказав: я ж кажу вам: не клящться усяким чином; отже, усяке інше присягання противне богові, бо воно належить тільки йому єдиному.

Запитання. Чому ж поминають про царів у церквах?

Відповідь. Від нечестивого наказу їх самих, для обдурювання народу і постійним повторенням царських імен опоганюють вони службу божу всупереч велінню спасителя...

Запитання. Що ж, нарешті, повинно робити христолюбиве ро­сійське воїнство?

Відповідь. Для звільнення сімейств своїх стражденних і батьків­щини своєї і для виконання святого закону християнського, помо­лившись з теплою надією богові, що перемагає по правді і захищає наявно тих, хто твердо надіється на нього, ополчитися усім разом проти тиранства і поновити віру і волю в Росії.

А хто відступить, — той буде як Іуда-зрадник і буде анафемі проклятий. Амінь!

Восстание декабристов. Материалы. Москва—Ленинград, 1929.

Т. VL С. 128—129.

195.

<< | >>
Источник: Хрестоматія з історії України. — XVII-XX ст./ Упорядники: В. І. Ізюмов, В. М. Нікольский — Донецьк: TOB «Альфа- Прес»,2007. — 448 с.. 2007

Еще по теме Із «Православного катехізиса» С. Г. Муравйова-Апосто- ла (30—31 грудня 1825 р.):