<<
>>

Петро Могила і Київська Академія.

Православні готовили ся також до живої боротьби з унія­тами і католиками і намагали ся їх поборювати таким самим оружєм, т. є проповідями, заснованими шкіл для вихованя мо- лодїжи і подвигненя науки і просвіти.

Між заснованими в тих часах на Україні школами вславила ся побіч Ставропигійської школи у Львові небавом школа основана разом з братством при богоявленській церкві в Київі. Найзнаменитшим ректором (управителем) сеї школи був архимандрит київської печер- ської Лаври Петро Могила, що походив з молдавської (воло­ської) шляхти. Сам вельми учений і освічений висилав він на свій кошт молодих людий до заграничних шкіл і академій в Німеччині і Франції на науку і так підготовив собі спосібних учителів і настоятелів для своєї школи. Ставши київським митрополитом, випросив собі Петро Могила право переміни­ти братську школу на академію або колегію (найвисшу шко­лу) на лад західно європейських академій в Парижі і Кракові, заснував при ній печатню, де печатались наукові і церковні книжки, а також бурсу для убогої молодїжи. Київська моги- лянська колегія стала отже вогнищем, з якого вийшло богато славних і учених мужів, а світло науки розійшло ся не лише по цілій Україні, але і на півночи, в Московщині. Однак і ті ревні змаганя Петра Могили (умер 1647 року) булиб не спини­ли цілковитого занепаду українського народу, колиб він сам був не підняв ся в обороні своїх прав під прапором козаччини.

<< | >>
Источник: ОЛЕКСАНДЕР БАРВІНСЬКИЙ. Історія України-Руси. ВІННІПЕГ, 1920. 1920

Еще по теме Петро Могила і Київська Академія.: