В. КИПРІЯН. Про українські почтові значки.
З відновою своєї самостійности здобула собі Україна м. і. також трівке місце у філятелії. Філятелія уявляє собою сьогодня немаловажний чинник культури і народнього господарства.
Філятелії мусимо також в немалій мірі завдячувати те, що напущений перед світом нашими північними «опікунами» єдинонеділімський туман »Юга Росії-Малоросії« — розвіявся безповоротно і світ довідався про нас та пізнав нас. Значіння філятелії у нас — на жаль — мало доцінювано і тому спокійно дозволили ми на те, що з нашого народнього майна відплили великі вартости, які збогатили кармани чужинців. Українські марки становлять цікаву область у філятелії. Богато збирачів спеціялізується у цій области, а Німці заснували навіть окреме товариство для збирання і досліджування українських марок. (Ukraina-Philatelisten-Verband в Берліні.) За свойого побуту на Україні Німці-збирачі запопадливо скуповували українські марки на превелику нераз дивовижу українського громадянства, яке не могло зрозуміти, чому Німці витрачують стільки гроша на таку »єрунду«. Тепер деякі з тих марок представляють нераз величезну вартість. (В 1925. р. українська марочна фірма в Ню-Йорку — К. Лисюк і Ска, продали одну марку 3. У. H. Р. за 3.000. — ам. долярів:). Останніми часами — головно завдяки одинокому нашому філателістичному органові «Український Філателіст» — ред. Др. Іван Турин. Wien, XVlII. Gersthoferstr. 138./8 — заинтересованна філателією і зрозуміння її зростає і в нас. Нашим обовязком — піддержати «Українського Філателіста» у його змаганнях для добуття належного місця українській філятелії у загальне» світовій філятелії.Серед страшної хуртовини і хаосу добувала Україна свою самостійність, тому й не відразу випустила свої марки. Ще до липня 1918 р. уживано звичайних російських марок і лише дата й місцевість на поштовій печатці говорять, що це марка з України. В липні 1918 линуть вже перші українські марки у світ.
Випущено пять вартостей: по 10, 20 (малюнок Середи), ЗО, 40, 50 шагів (мал. Ю. Нарбута:) (:Обр. 1.:) Одначе запаси російських марок на Україні були ще значні, тому їх уживано дальше, зукраїнізувавши їх надруком укр. тризуба. Ha- друки переводили поодинокі поштово-телєґрафні округи, а то й поодинокі поштові уряди і тому ці українізовані марки виказують богато родів (типів) надруків тризуба. (:Обр. 2.:) Гетьманська влада пустила в обіг нову марку за 20,-гривень з написом «Українська Держава» (мал. Обозненка).Тимчасом і молодша посестра Великої України Східна Галичина добула самостійність, а в горячім часі і тут не випущено відразу своїх марок, тільки уживано дальше австрійських марок, які також в деяких околицях українізовано надруками (Коломия, Станиславів). В травні 1919 наспіли з Відня українізовані австр. марки з надруком тризуба і букв 3. О. У. H. Р. (:Обр.. 3.:). Надруки ці переводила австр. державна друкарня у Відні. В друкарні тій приготовлювано також видання оконечних марок 3. О. У. H. Р. Одначе друкарня виготовила марки тоді, як У. Г. А. вже подалася за Збруч, так, що вони в обіг вже не дістались. (:Обр. 4.): — Подібна судьба стрінула і оконечні марки У. H. Р. (:Обр. 5.:). Марки ці виконав Військовий Ґео- ґрафічний Інститут у Відни після зразків мал. М. Івасюка (:2, З, ЗО, 50, 80 і 200 гривень:) та зразків, яке доставило Мін. Пошт УНР. (:1,5,10,15, 20, 40, 60 і 100 гривень:). —
Серед воєнної хуртовини, що безпереривно шаліла на Україні, повстало ще сила всіляких провізорій надруків і пере- друків.
По захопленню большевиками влади на Україні були на Україні в обігу марки РСФСР, пізнійше СССР. Большевики, які голосять клич свободи «вплоть до отдєлєнія«, не можуть якось відважитися на те, щоби »самостійна« радянська Україна мала власні марки. І тільки раз, коли треба було більших фондів на допомогу голодуючим, радвлада випустила на короткий часочок від 25./6. до 15./7. 1923. чотири добродійні марки з українськими написами (:Обр. 6.:).
1 коли таке Сан Маріно, Монако, Ліхтенштайн та усі кольонії европ. держав мають свої окремі марки — то з радянської України ідуть у світ листи, що своїми марками СССР і російськими, або що найвище російсько-українськими (по стільки роках «українізації!») поштовими печатками голосять світові про т. зв. «самостійність» радянської України.
Українські почтові значки.

Добуття Київа I. IX. 1919 р. На будинку Думи Мійської завішують український прапор.
Камянець на Поділлю, столиця У- H. Р. і 3. О. У. H. Р. в 1919 р. Вид на турецький міст і замок.