Британська імперія та Південна Азія
Радянський союз фактично межував з територіями, які були англійською імперією, з територіями, за які весь час боролися наддержави. Це — Іран, Афганістан. Треба нагадати, що Афганістан першим визнав Радянський Союз.
Тому, що захищався від Англії.
Чим була Британська імперія?
Британська імперія у 1897 р.
Імперією, «над якою ніколи не заходило сонце». Це світовий локомотив світового розвитку на той час. І це тому, що вона морська імперія, а не суходільна. А морська цивілізація потребує інших технологій, інших знань, інших економічних і політичних практик. їхні завоювання відбувалися технологічно. Британія з огляду на свій можливий мобілізаційний ресурс не могла нічого численно протиставити Індії, наприклад. Однак вони її з'їли без кісток і призначили там вищого управлінця імперського — віцекороля.
Відомий історичний анекдот: Англія побудувала всі залізниці, що існують сьогодні в Індії. Анекдот в тому дуже схожий на правду: після здобуття незалежності не побудовано жодного кілометра. Індія — це грубо кажучи дві цивілізації в одній, з одного боку це абсолютно видатні досягнення, наприклад, у сфері комп'ютерних наук, а з другого боку все ще чинний фактично, хоча це заборонено конституцією, кастовий поділ населення.
Це самодостатня цивілізація, яка живе «в собі», вона мало цікавиться тим, що відбувається в навколишньому світі. Є прекрасна лекція нашого земляка (покійного, на жаль), видатного біблеїста, популяризатора Леоніда Мациха, «Історія світових релігій» — цілий курс, понад 25 лекцій, просто фантастика. Вона так само самодостатня, як і самодостатній Китай зі своїм конфуціанством, їхній світ теж мало що цікавить.
Таких цивілізацій я знаю три: індійську, китайську і юдейську, до імператора Йосифа II. За його наказом були зруйновані мури гетто (знову ж таки пошлюся на Мациха).
Тобто імператор на той момент Австрійської імперії, Габсбурзької імперії.
Там дуже складно з титулярієм, спрощено: імператор Священної Римської імперії та ерцгерцог Австрії 1764/1780 — 1790 рр. І знову посилаючись на Мациха, скажу, він розповідав про загальний з’їзд равинів у Львові, на якому вони прокляли імператора, написавши, дослівно цитую по пам'яті: «серед всіх звірств і принижень єврейського народу, які чинились, оце є найбільшим». Тоді Мацих написав: «євреї визирнули за мури гетто і побачили, що гої таки до чогось доробилися». Рішення Йосифа II мало наслідком секуляризацію юдейських громад. У нас в театрі Франка роками йде геніальна вистава «Тев’є- Тевель» про те, які наслідки для громади це мало. Але ми відволіклись. Наприклад, у Німеччині 'аж до Веймарської, включно з Веймарською республікою євреї секуляризувалися настільки, що вважали себе німцями юдейського віросповідування.
Повернімося до Британської імперії. Вона створила іншу промислову цивілізацію.
Промислову й економічну. А значить — і технологічну. Одне тягне за собою інше. Якщо треба встановити контроль над територією такої країни як Індія, а там кожний штат своє «царство-государство», для того щоб правильно експлуатувати природні багатства цих територій, людські, вам треба «зв’язати» ці території, між собою. Як їх могли зшити, буквально? Тільки залізницями.
Як дороги зв'язали Давній Рим.
Це абсолютно точно правильна аналогія. Римську імперію «зшили» дороги, які, між іншим, до сьогодні функціонують. А в Індії — залізниці, які до сьогодні функціонують. Тому також була ключова позитивна ініціатива Зеленського перед війною: «Велике дорожнє будівництво». Ось чому сьогодні Росія їх нищить, нищить залізниці і мости, щоб дефрагментувати Україну. У відповідності з «транспортною теоремою» Карла Клаузевіца, якщо територія «замикається» на себе, якщо вона вона не пов’язана з політичним центром простими зручними шляхами, вона починає «автономізуватися». Там де є люди, там завжди є якась економіка, треба обмінюватися товарами, технологіями, людьми, знаннями.
Тому вони шукають по периметру своєму зовнішньому з ким їм співпрацювати в першу чергу? А з тими, куди є дороги.Але Британія створила і фактично англійський світ: Сполучені Штати, Канада, Австралія, Нова Зеландія, Південна Африка.
То все — глибока периферія на той час.
Але ми говоримо про сьогодні.
Фактично англомовний світ домінує в світі, на планеті Земля. Це так тому, що він, серед іншого створив «койне»[45] — загальнозрозумілу для всіх мову. Сьогодні відсутність знання англійської бодай на елементарному рівні — це опинитися обабіч взагалі будь-яких світових процесів. Це все одно, що не вміти читати і писати.
Сьогодні англомовні є носіями нових технологій, нових економічних теорій, і найголовніше. Сполучені Штати зосередили у своїх руках світову валюту. Хто друкує гроші, той і господар. Зламати це неможливо вже.
Тому сьогоднішнє протистояння Росії із західним світом у першу чергу є протистоянням проти британського, англосаксонського, як його ще називають, світу.
Так, це цивілізаційна війна.
Яка продовжується просто зараз, вона почалася в Середній Азії та на Кавказі. Єдиним фактом на той момент прямого протистояння була Кримська війна, про яку ми поговоримо.
Тут треба сказати надзвичайно важливу річ: Сполучене Королівство, тобто Великобританія, зшила Індію і об’єднала її і економічно, і технологічно, не заперечуючи статус чинної еліти, а, навпаки, піднявши її до свого рівня. Допомагаючи і далі утримувати народ, так би сказати, у керованому стані. Це те, чого ніколи не робили владики Московського князівства, царства, імперії. Вони завжди знищували, крім окупованої Фінляндії, і то намагалися «русифікувати» адміністративними методами.
Не було фактично завоювання, було приєднання.
А Російська імйерія ніколи не приєднувала за допомогою шляхів сполучення. У Російській імперії не було стале- варних заводів, вони з'явилися у XVIII столітті при Петрі, а залізничне будівництво коли почалось? Воно почалося хіба за Олександра II, а це після поразки в Кримській війні.
Вони не мали доріг, вони мали все військове виробництво на Уралі і на підводах його тягнули до Криму. Абсурд! Вона в тому незшитому стані залишалася аж до сталінської індустріалізації, абсолютно жорстокої, коли почали тягнути дороги туди, на Владивосток, на Далеку Північ.Повернімось до Кримської війни, чому вона відбулася?
Вона відбулася тому, що західні альянти «вписалися» за Туреччину. Франція і Британія мали кораблі
Кримська війна 1853-1856 рр.
на паровому ходу і нарізну зброю — проти вітрильників і гладкостволів. Все, поразка була тільки питанням часу. Як тоді, так і зараз — питання двох технологічних воєн на території сучасної України. На жаль, будуть платити за це здебільшого наші цивільні співгромадяни і армія.
Це два технологічно різних способи ведення війни. У нас зараз якраз відбувається цей відхід від пострадянських стандартів, перехід від навали. Військово-політичне керівництво, наскільки я розумію, обрало варіант не збереження територій з неодмінними жертвами цивільного населення, а збереження держави. В критичний момент ми зберегли державу.
І це, мабуть модифікована та тактика, яка була в Британії в Кримській війні — тактика легкої бригади. Вона так само називається в українській армії, тактика легкої бригади, яка переміщується весь час залежно від обставин на війні, а не тримає це місце в обороні. Чим закінчилася Кримська війна?
Вона закінчилася, з одного боку, ганебною капітуляцією. А з іншого, дала колосальний поштовх до економічного й політичного розвитку імперії.
Микола І сам чи не сам пішов з життя після цього?
Він «пішов» з життя під час війни. Але це інше й дуже заплутане питання.
Але це важливо, поразка й зміна влади в Росії, яка призвела до іншого розвитку.
Влада не змінилася, політична система залишилася, але парадигма розвитку змінилася. Це тому, що царевич Олександр — людина абсолютно західного способу мислення, він був масоном, був включений у цей процес, і все почало розвиватися бурхливо.
І завершилося 1 березня 1881 року бомбою безумних терористів-ліваків. «Народною волею» вони себе називали. Міхаїл Лоріс- Меліков, який був міністром внутрішніх справ, фактично людина номер два в державі, віз узгоджений проект Конституції на підпис імператору. І саме того дня його вбили.Чому ліваки боролися з демократизацію суспільства?
Вони боролись не з демократизацією суспільства, вони вважали, це народницька психологія, «народ страждає», «треба допомогти народу вирватись з ярма», от оце все. При тому цей народ ніхто не питав, чи він хоче вирватись з ярма, чи ні. Він, народ, сам не виривався нікуди, їх влаштовував рабський стан. «Народовольці» щиро вважали: от ми дамо сигнал, і «підніметься Свята Русь». От вона і піднялася в 1917 році.
Росія мала єдиний період у 25 років, коли вона була частиною західного світу — з точки зору напрямку розвитку.
Так, з 1856-го, року підписання миру в Парижі мирової угоди. Отже, цей період тривав 25 років — від 1856 року до 1881-го.
Росія мала період такого ж розвитку з 1991-го до 1999 року.
Річ в тому, на мою думку: і в першому, і в другому випадках економічні зрушення, тобто перехід на ринкову економіку, говорячи сучасними термінами, заохочення приватної ініціативи не мало наслідком адекватної зміни політичної системи — що в тому випадку, що в цьому випадку. Граничної сили конфлікт, який привів через 37 років до розпаду імперії в Росії, сьогодні на наших очах завершується. Єдине, чого не можемо передбачити — як довго він триватиме. Система управління залишилася, а економічні відносини змінилися, так не буває, для мене аналогія очевидна. України це, між іншим, також стосується повного мірою.
Для мене теж, тому я порівнюю ці два історичних періоди. Ми зараз живемо в той момент, коли є шанс: якщо західна цивілізація піде до кінця, то Російська імперія може перестати існувати в тому вигляді, в якому вона існувала.
Оголошено все це в Рамштайні: це озвучив міністр оборони США Остін: ми перевернемо дригом небо та землю, щоби не допустити виграшу Росії.
Ми зараз перебуваємо в тій точці, коли ми зрозуміли, що країна на 100 % є частиною Європи. Коли російська армія ввійшла в Україну,її керівники, керівники Російської держави помилилися в головному: вони очікували хліб-сіль, а отримали спротив на кожному кроці. Чому це відбулося?
Я думав про це станом на сьогодні два місяці. Відповідь така: тільки Святим Духом, для мне це тільки діяння Святого Духа. Я не можу знайти адекватних аргументів, раціональних. Можна скільки завгодно говорити про те, що у нас народилось нове покоління, яке нічого не знає про радянське рабство, їм по тридцять років, у них вже діти свої. Вони нічого не знають, крім незалежної України. Вони тисячами, десятками тисяч виїжджали за кордон: Польща, Італія, Франція, Сполучені Штати, Канада. Десятки тисяч українців виїхали, не могли тут жити. 24 лютого вранці світ перевернувся для них. Основна маса (хоча в кожному народі є свої виродки), але більшість діє — ми це бачимо на власні очі — фінансує, купує, пакує, переправляє допомогу, зі всього світу. Святим Духом це все створилося, у мене немає відповіді на це питання.