№ 41 Сиґізмунд Герберштейн про Київ
[...] Якщо піднятися по Борисфену на сім миль вище Черкас, то натрапимо на місто Канів (Cainovu), за вісімнадцять миль від якого є Київ, стародавня столиця Русі. Велич і справді царствена велич цього міста доводиться самими його руїнами і пам’ятниками, які проглядаються в уламках.
І донині ще на сусідніх горах помітні сліди розорених церков і монастирів; окрім того, там можна побачити багато печер, в яких видно досить древні гробниці і в них тіла, які ще не зітліли. Від людей, гідних довіри, я дізнався, що дівчата там рідко зберігають цноту після семилітнього віку. Причини цього я чув різні, але жодна з них мене не задовольняє; купцям дозволяється зловживати дівчатами, але аж ніяк не можна вивозити їх. Якщо хтось буде звинувачений у вивезенні дівчини, то позбавляється і життя, і майна, якщо його не врятує милосердя государя. Там також існує закон, за яким майно іноземних купців (котрі там випадково помруть) переходить або до государя, або до його намісника; того ж дотримуються у татар і турків щодо померлих у них киян. У Києві є одна гірка, через яку купцям доводиться переправлятися по шляху дещо складному. Якщо при підйомі на неї випадково зламається яка- небудь частина підводи, то майно, яке було на підводі, привласнюється Казною. Все це розповів мені г. Альберт Г астоль[352], палатин віленський, намісник короля в Литві [...].Герберштейн Сигизмунд. Записки о Московских делах. Новокомский Павел Иовий. Книга о московском посольстве /Пер. А. Маленко. - СПб., 1908. - С. 165.
Еще по теме № 41 Сиґізмунд Герберштейн про Київ:
-
Давня історія України (до VI ст.) -
Загальна історія України -
Україна 1917-1921 рр -
Україна за радянських часів -
Україна у XVI - XVIII стст. -
Україна у середні віки (VII-XV ст.) -