<<
>>

№ 41 Сиґізмунд Герберштейн про Київ

[...] Якщо піднятися по Борисфену на сім миль вище Черкас, то натрапимо на місто Канів (Cainovu), за вісімнадцять миль від якого є Київ, стародавня сто­лиця Русі. Велич і справді царствена велич цього міста доводиться самими його руїнами і пам’ятниками, які проглядаються в уламках.

І донині ще на сусідніх го­рах помітні сліди розорених церков і монастирів; окрім того, там можна побачити багато печер, в яких видно досить древні гробниці і в них тіла, які ще не зітліли. Від людей, гідних довіри, я дізнався, що дівчата там рідко зберігають цноту після семилітнього віку. Причини цього я чув різні, але жодна з них мене не задоволь­няє; купцям дозволяється зловживати дівчатами, але аж ніяк не можна вивозити їх. Якщо хтось буде звинувачений у вивезенні дівчини, то позбавляється і життя, і майна, якщо його не врятує милосердя государя. Там також існує закон, за яким майно іноземних купців (котрі там випадково помруть) переходить або до госуда­ря, або до його намісника; того ж дотримуються у татар і турків щодо померлих у них киян. У Києві є одна гірка, через яку купцям доводиться переправлятися по шляху дещо складному. Якщо при підйомі на неї випадково зламається яка- небудь частина підводи, то майно, яке було на підводі, привласнюється Казною. Все це розповів мені г. Альберт Г астоль[352], палатин віленський, намісник короля в Литві [...].

Герберштейн Сигизмунд. Записки о Московских делах. Новокомский Павел Иовий. Книга о московском посольстве /Пер. А. Маленко. - СПб., 1908. - С. 165.

<< | >>
Источник: Хрестоматія з історії України литовсько-польської доби / Упоряд. Т Гошко. Львів: Видавництво Українського Католицького Університету 2011. 2011

Еще по теме № 41 Сиґізмунд Герберштейн про Київ: