<<
>>

АТАКА НА «ДНК»[*]

Приватизація «Святої Русі» триває, або Що означає для України Десятинна церква

УТретьяковській галереї в Москві за ініціативи російського президента Д. Медведева відкрилася масштабна виставка «Святая Русь», яку пізніше представлять також у Санкт- Петербурзі.

Російські ЗМІ повідомляють, що вона присвячена давньоруській культурі, а на сайті Третьяковської галереї її на­звано «унікальною за масштабом та значимістю виставкою ше­деврів російського мистецтва X— XIX століть». По суті ж, цією експозицією Росія атакує українську «ДНК» та ідентифікацію, по­вністю приватизовуючи історію та культурну спадщину України часів Київської Русі.

Насправді ця експозиція (щоправда, з деякими змінами) ви­ставляється вже вдруге. А вперше вона була представлена в серці мистецької Європи — Паризькому Дуврі — під назвою «Holy Russia» (у перекладі — «Свята Росія»): «Російське мистецтво від Початків до Петра Великого». В Москві ж її назва зазвучала вже як «Святая Русь». Відчуйте, як то кажуть, різницю та підміну понять. До речі, «Holy Russia» в Дуврі була організована за підтримки «Газпрому».

Інформацію про виставку досі можна знайти на офіційному сайті музею — louvre.fr. Представили її як «послідовне знайом­ство з давньоруською культурою — від скіфських кам'яних баб до архітектурного макета Смольного монастиря в Петербурзі». А тривала вона протягом майже трьох місяців минулого року.

Власне, «День» уже згадував про цю експозицію. Львівський мистецтвознавець Христина Березовська, яка випадково бачила її, писала в матеріалі для «Дня»: «На центральному табло цієї екс­позиції — фотографія нашої Софії Київської з підписом: «Росій­ська пам'ятка, яка розташована на території України». А поруч чимало українських ікон — Володимирська, Петровська Бого­матір XII ст., — теж представлених як зразки російського мисте­цтва.

Ми знаємо, що іконописна російська школа виникла тіль­ки в XVII ст., тобто навіть хронологічно ці ікони не можуть бути російськими. Але... Металеві нашивні прикраси з Товстої Моги­ли, галицькі колти з орнітоморфними емалевими зображеннями й чимало інших предметів із власне українського мистецького «фонду» були представлені на виставці в Луврі як зразки «росій­ського мистецтва». І саме це «російське мистецтво» французькі журналісти слухняно та бездумно піарили на шпальтах своїх га­зет і журналів. Для пересічних французів різниці між словами Russia та Rouse немає». Христина навіть описувала, як «україн­ська діаспора написала до Лувру листа, в якому висловила своє здивування: як така поважна мистецька установа з високим кре­дитом довіри елементарно не перевірила достовірність інформа­ції? У відповідь прозвучало: «Вам самотужки потрібно пильнува­ти свою культуру».

Це не що інше, як інформаційно-культурно-генетична війна проти України — і на її власній території, і в світі, про яку Украї­на часто навіть не здогадується. Парадокс, але Росія в Європі по­чувається значно вільніше та розкутіше, ніж Україна, вона собі може значно більше дозволити. Зокрема, за рахунок бюджетів, якими розпоряджається. Так чи інакше, організувати виставку в Дуврі — задоволення не дешеве. Але бентежить насамперед інше. З тим, що нам «самотужки потрібно пильнувати свою культуру» не посперечаєшся, але ж і Дувр — не пересічний виставковий майданчик. Як і будь-який інший музей, він передусім — науко­ва (!) установа, яка долучається до легітимізації, мабуть, однієї з наймасштабніших фальсифікацій в історії людства. Освячуючи «Святую Русь», Дувр, свідомо чи ні, заперечує українську іден­тичність та Україну як частину європейського простору. Не най­кращий сигнал для України. Знову.

Росія декларує свою святість, але водночас залишається ві­рною Сталіну. Під час однієї з дискусій, яка була присвячена деста- лінізації, в ефірі російського телеканалу «Совершенно секретно» один із експертів сказав: ті, хто зазіхає на образ Сталіна, повинні мати на увазі, що 90% сучасної російської ідентичності — це Ста­лін, тому той, хто його атакує, — розвалює Росію.

Виробляючи християнський флер на експорт і для внутрішнього вжитку, Ро­сія не може розпрощатися ні зі своєю радянською спадщиною (за якою чимало зовсім не християнських учинків), ні з більш ран­ньою імперською, яку так само важко «звинуватити» в надмірній християнській моральності. У цьому полягає великий російський парадокс, якого Європа вперто не бажає помічати (вбачаючи в ньому все що завгодно — ексцентричність, безкраїсть російської душі — тільки не те, що є насправді) й жертвою якого була й ще досі є Україна.

Дуврська виставка мала грандіозний (навіть за мірками паризь­кого музею) успіх серед публіки та преси. Її відвідало близько 260 тисяч осіб. І як, цікаво, Україна збирається долати цю тотальну брех­ню загальносвітового масштабу? Можливо, нам знову ж таки допо­можуть Гарнюня та Спритко, «посли» нашої ідентичності у світі?

Це важливо. Як зазначила в інтерв'ю gazeta.ru куратор ви­ставки «Святая Русь» Наталія Шередега, серед експонатів, які виставляли в Третьяковці, є... фрагменти розпису Десятинної церкви в Києві. Саме тієї, яку нахабно захопив Московський па­тріархат. А це означає, що наше «ДНК» продовжують атакувати. З різних напрямків та з різним рівнем агресії. Хоча методи «на­вернення», по суті, не надто змінилися. Виставка в Третьяковці, яка дивним чином перегукувалася з актуальними подіями в Ки­єві довкола Десятинної церкви, виглядає як продовження дуже старої історії про світ цивілізований та світ варварський, про світ християнський та, як писали на середньовічних мапах у напрям­ку Сходу: «hie sunt leones», тобто територію, де «живуть леви», про загрозливу та хижу землю, у «святості» якої не залишилося більше нічого святого.

«СПЕЦОПЕРАЦІЯ З БАГАТЬМА ГРАВЦЯМИ»

Володимир ПАНЧЕНКО, літературознавець:

— Нічний «десант» будівельників, які начебто мають будува­ти Десятинну церкву, важко назвати несподіванкою. Бо ж хіба не так само в тому ж місці, в історичному центрі Києва, без усяких передбачених законодавством дозволів «за Ющенка» з'явилася каплиця УПЦ МП? З'явилася — і стоїть.

Тепер от узялися за церкву. Ну й що ж робитиме наша доблесна влада з її міліцією та іншими т.зв. правоохоронними органами? Прийме те, що відбу­вається, як даність? Заплющить очі на беззаконня? Цілком мож­ливо. Адже нахабство, коли йому потурають, завжди виходить із берегів. А Віктор Янукович, якого благословив на президентство громадянин іншої держави, тільки те й робив, що потурав Мос­ковському патріархату. Навіть у Святу Софію допустив для бого­служіння» чого не робив жоден із попередніх президентів.

Маємо ще одну провокацію, яку я не розглядаю інакше, як частину великого сценарію поглинання України Росією. Поки що влада цій експансії не протидіє. Гуманітарна політика реально віддана Табачнику, Гуманітарна ж рада при Президентові України (де сидять Б. Олійник, І. Драч, Д. Стус) ніяких «стратегій» не озву­чувала, мовчки підігруючи спробам оголосити Україну частиною «Русского мира». Але в зв'язку з ситуацією навколо Десятинної церкви мав би висловити свою позицію і Олександр Попов — не Черновецький же зі свого «прекрасного дальока» коментуватиме малозрозумілі йому матерії...

У мене давно таке відчуття, що щодо України здійснюється спецоперація з багатьма гравцями. УПЦ МП — один із них. Педа- лювати церковне питання вигідно тим, хто хоче розколоти краї­ну. Та й символіка — річ архіважлива: будівництво Десятинної церкви УПЦ МП означатиме привласнення історії Київської Русі.

Може, ще є якісь державні голови, які розуміють, що це — згубний шлях для України? Якщо їх немає, треба, щоб своє сло­во сказала громадськість. Бо інакше дослідники новітньої історії з’ясовуватимуть питання, чому після 20 років існування зникла така держава, як Україна.

«ВОНИ ХОЧУТЬ ПРОКОВТНУТИ ВЕСЬ СВІТ»

Євген СВЕРСТЮК, правозахисник, президент Українсько­го пен-клубу:

— Питання побудови Десятинної церкви стояло і 5, і 10 ро­ків тому. Завжди воно було штучним і надуманим. Узагалі мож­на говорити про площу, на якій розташований фундамент, і цей фундамент більше говорить про сліди тієї зруйнованої церкви, ніж про реконструкції, які планувалося зробити.

Це ненормаль­но, коли на такому п’ятачку старого Києва хочуть робити нову Десятинну церкву — нову, не відбудовувати. І це за 10 кроків від Андріївської церкви. За 20 років відбудували Михайлівський мо­настир. Це дуже добре. Тепер потрібно реставрувати Андріївську церкву. Але починати фактично політичного характеру прожекти на місці Десятинної церкви — недостойно. Я такої думки був і 10 років тому, і тепер. Вважаю, що це ідея не архітекторів та митців, а політичних прожектантів. Громадськість повинна заявити, що це місце — святе, повинна боротися за нього. А те, що вони (Мос­ковський патріархат. — Авт.) заявили, що претендують на це міс­це... Вони хочуть проковтнути весь світ, побудувати на кожному п’ятачку храми, але вони не можуть заповнити ці храми людьми на десяту, навіть на мільйонну частину — наповнити їх духом.

«ЗГОДИ НА ЦЕ УКРАЇНСЬКОГО НАСЕЛЕННЯ НЕМАЄ»

Мирослав МАРИНОВИЧ, віце-ректор УКУ, колишній політв’язень:

— Щодо презентації на виставці в Москві українських релік­тів доби Київської Русі без зазначення того, що вони належать нам, то мені складно коментувати це. Я не дуже добре орієнту­юся в міждержавних та європейських угодах про використання історичних цінностей. І в мистецькому музеї Лондона виставле­но грецькі скульптури, які, по суті, належать Греції, але експону­ються в різних країнах. Тут можна дискутувати, чому не згадано Україну, чому знову Росія привласнює собі чужу історію... Це вже тема російської історіографії.

Та я обурений бездіяльністю української влади, яка не за­безпечила бодай якоїсь мінімальної законності й публічності в розгляді питання будівництва фактично на руїнах Десятинної церкви нового храму... Переконаний, що згоди на це українського населення немає. І не може бути! Це — історичне місце й релікто­ві пам'ятки, вони дуже дорогі для всієї України. Я висловлюю свій громадянський протест проти того, що Московський патріархат повністю засліплений своєю ідеєю збудувати в Україні «Русский мир» і для цього йому потрібно «застолбить участок», тобто «за­столбить» усі історичні майданчики, пов'язані з Київською Рус­сю та її спадщиною.

Тепер розумію, що вже багато руйнацій буде зроблено на тому місці. Та все ж закликаю київську владу, україн­ську владу та Президента негайно втрутитися в ситуацію!

«ЦЕ ІСПИТ НА ЦИВІЛІЗОВАНІСТЬ УКРАЇНСЬКОЇ ВЛАДИ»

Арсеній ЯЦЕНЮК, лідер партії «Фронт Змін»:

— Питання Десятинної церкви — це іспит на зрілість укра­їнського суспільства й на цивілізованість української влади. Світ судить про нації далеко не в останню чергу по тому, як вона здат­на берегти свої святині. Тому нівечити тисячолітню реліквію по­творними новобудовами — це виклик всьому світові, вандалізм і, між іншим, брутальне порушення українського законодавства. Негайними кроками має стати консервація та якісна, на сучас­ному світовому рівні, музеєфікація пам'ятки. Щоб і ми, й наші правнуки могли побачити те, що справді було Десятинною церк­вою. А для тих, хто хоче повправлятися в сакральній архітектурі, є величезні спальні райони столиці — нехай спробують самови- разитися там.

«ЦЕ БУДІВНИЦТВО - ПОРУШЕННЯ НОРМ ЗАКОНОДАВСТВА»

Валентин НАЛИВАЙЧЕНКО, голова політичної ради пар­тії «Наша Україна»:

— Ми вважаємо неприпустимою забудову Десятинної церкви — унікальної національної пам'ятки.

Від імені партії «Наша Україна» було направлено депутат­ське звернення до прокуратури Києва з вимогою перевірити за­конність будівельних робіт біля фундаменту Десятинної церкви в Києві на території Державного історико-архітектурного запо­відника «Стародавній Київ». Учені неодноразово наголошували, що будівництво на цьому місці — це порушення норм світового пам'яткоохоронного законодавства, яке вимагає зберегти автен­тичні пам'ятки й забороняє їхнє відтворення або створення ко­пій.

«Наша Україна» вимагає невідкладно зупинити будь-які буді­вельні роботи на місці Десятинної церкви, а також надати інфор­мацію про підстави будівельних робіт, замовників та підрядників.

Ми закликаємо громадськість Києва, всіх небайдужих лю­дей об'єднуватися і разом протестувати проти свавілля замов­ників. «Наша Україна» вийде на акції протесту проти знищення пам'ятки й вимагатиме від влади не допустити беззаконня, дослу­хатися до думки професіоналів і діяти за законом та в інтересах громади Києва й усієї України.

«КОЖНА НАЦІЯ МАЄ ПРАВО НА СВОЇ РУЇНИ»

Ігор ІСІЧЕНКО, архієпископ Харківський і Полтавський, УАПЦ:

— Архітектор Лариса Скорик якось влучно сказала, мовляв, кожна нація має право на свої руїни. Гадаю, що спроби знищити ці руїни — ще один епізод у варварському поводженні з нашою минувшиною, який властивий для частини високопосадовців у сучасній Україні. На жаль, цей епізод органічно вписується в спроби переписати історію, знищити в нашій пам'яті цілі розділи боротьби за національну незалежність — визвольні події 1917— 1921 років, Українську повстанську армію... Словом, знищити священні для українців руїни, які знаменують наше минуле. Роз­чистити їх. Будувати на бетонному майданчику щось абсолютно нове, яке, очевидно, не простоїть довго й не прикрасить ні Київ, ні українську культуру загалом. Прикро, що в таку непрозору си­туацію втягується церква. Це дискредитує її в цілому, незалеж­но від того, до якої юрисдикції належатиме храмова споруда, яку планують побудувати.

«ВІДРОДЖЕНУ ПАМ'ЯТЬ НЕ ВДАСТЬСЯ СПОТВОРИТИ ЖОДНИМИ ЗАХОДАМИ»

Юрій ЩЕРБАК, Надзвичайний і Повноважний Посол України:

— Ми знаємо, якщо підмінюють ДНК, часто відбуваються хворобливі мутації, тобто якщо ДНК замінити якоюсь штучно створеною субстанцією, то те, що вона програмує, буде абсолют­но іншим. Сьогодні продовжується надзвичайно агресивна, «сви­репая» політика творення на силу «Русского мира». Події навколо Десятинної церкви — теж у цій парадигмі. Вони хочуть створити свою Русь, змінивши пам'ять про Київську Русь. Хоча кожному зрозуміло, що такі пам'ятки, як Софія Київська, Десятинна церк­ва, Михайлівський собор — це пам'ятки, які ніякого стосунку до так званої Святої Московської Русі не мають. Це — пам'ятки Ки­ївської Русі, тієї церкви, що прийшла на нашу землю від візан­тійського християнства. Хрещення Київської Русі відбувалося в рамках тієї єдиної церкви, яка юридично й фактично міняє пара­дигму Московської імперської церкви, що оголосила себе третім Римом.

Відбувається все це (як і щодо Десятинної церкви) через ін­ституції, уряд, людей в Україні, якими керують російські націо­налісти, що потурають захопленню наших святинь, не розумію­чи, що прийде час, коли треба буде відповідати не тільки перед Богом, а й перед законом, історією, людьми. Але вони ніколи не здійснять те, що намагалися зробити за часів кривавих комуніс­тичних репресій, коли руйнувалися всі пам'ятки в Україні, знищу­валася наша пам'ять. Ми відродили свою національну, історичну й релігійну пам'ять, тому вони повинні розуміти, що відроджену пам'ять ніякими заходами не спотвориш. Звичайно, таким спро­бам треба чинити серйозний опір, необхідно, щоб громадськість боролася за історичну правду, яку ми всі прекрасно знаємо, тре­ба, щоб керівництво держави розуміло, що це дуже небезпечна гра, що не можна все робити насилу і вважати, що за один-два роки можна сформувати якесь утворення, яке вони не змогли створити в Україні за весь час панування царизму й комунізму.

Українська незалежна православна церква (Київського патрі­архату) була завжди, ніхто її не знищить, і не змінить існуючої ситуації. Навіть якщо вони й зможуть щось тимчасово захопи­ти, якісь пам'ятки, то перетворити нас на московських холопів ніколи не зможуть, тому що ми ніколи не були холопами. Тільки люди, які втрачають під собою ґрунт (у Росії), які стоять перед дуже серйозною кризою, намагаються впровадити ці методи в Україну, намагаються приєднати наш духовний простір, назвав­ши його «русским миром». Але в Україні його ніколи не буде — буде українська земля, історія, церква.

Україна-Русь і український світ.

ЯК ЗАХОПЛЮЮТЬ КОМАНДНІ ВИСОТИ МИНУЛОГО

1. Дуже характерною є сама назва «Святая Русь». Це — ко­лосальної потужності міфологема (і культурно-історична, і полі­тична — з відповідним великодержавним «присмаком», причому питомо християнських, зокрема православних, мотивів тут не так уже й багато, дуже м'яко кажучи!). Що таке «Святая Русь»? Це — концепція «переможної» історії «богообраного», православно­го народу Русі. А за реальним змістом — винятково російського, колишнього народу Московії, до якого, проте, можна «велико­душно» віднести й «малоросів», і білорусів, але винятково як «гіл­ки» єдиного «русского», тобто «російського» народу — українці та білоруси права на власну історію фактично не мають!

2. Цікаво, що концепція (вчення) «Святой Руси» виникла на теренах Московської держави в XV — XVI стст., тобто саме тоді, коли ця держава, набираючи силу, приєднувала до себе чужі зем­лі, «обґрунтовуючи» це якраз тим, що саме вона є істинним носієм «єдино правильної» віри — православної. Активну участь у фор­муванні ідеологічної основи цього процесу брали як релігійні ді­ячі тієї доби — Йосиф Волоцький, митрополит Макарій, чернець Філофей — автор концепції «Москва — третій Рим, а четвертому не бути!» та інші, — так і московські монархи — Іван III, Іван IV Грозний, Василій III. По суті, так «доводилось» право Москви (її володарів) на приєднання інших (не своїх) слов’янських та взага­лі православних земель. Чи усвідомлюють організатори виставки, які неминучі асоціації викликає словосполучення «Святая Русь» у людини, яка обізнана в історії?

3. Особливо багато запитань викликає конкретне культурне «начиння» цього заходу. «К нам проникало христианство», — каже куратор виставки пані Наталія Шередега, відразу (в «обще­русском» контексті безперервної православної історії) згадуючи князя Володимира Святого. Який, як відомо, хрестив Київську Русь, а ніяк не Русь Володимиро-Суздальську (з якої й виникла через декілька століть Московська держава), бо її не могло бути в 988 році. То навіщо все це?

Далі. На якій, власне, підставі московськими (російськими) пам’ятками культури (твори Андрія Рубльова, речі Андрія Бого- любського, «Золоті Ворота» Суздаля, ярославська фреска «Битва новгородців із суздальцями») вважають такі святині, як Десятин­на церква в Києві (побудована 998 — 996 pp., коли Москви й Мос­ковської патріархії не існувало), Остромирове євангеліє (суто українська пам’ятка середини XI століття; «самая первая у нас ру­кописная книга», — стверджує пані Шередега; у кого це, власне, «у нас»? У Москви?) і, тим паче, скіфські кам’яні баби?!

Тож маємо справу з продовженням масштабної та впертої «приватизації» Київської Русі й оголошенням усієї її культури «русской» (російською). Навіщо це робиться? На це питання до­бре відповів і Джордж Орвелл («Хто контролює минуле — той контролює сучасне; хто контролює сучасне, той володіє майбут­нім»), і Тарас Шевченко («Німець прийде нам нашу ж таки історію розкаже» — «німець» у нього можна розуміти і як «іноземець»). І московські «оповідачі» нашої історії та культури зовсім не безне­винні, бо вони крадуть її в українців, турботливо підживлюють наш рідний комплекс меншовартості.

P. S. На запитання журналістів, чи є гарантії того, що залиш­ки Десятинної церкви буде збережено та чи стануть вони музе­єм головний архітектор Києва Сергій Целовальник відповів: «Я для того і є, щоб виконувати міжнародне законодавство та наші закони». Він додав, що на залишках старовинних будівель будів­ництво заборонене законодавством, тому про це не може бути й мови, повідомляє culture.unian.net.

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА: Чим є Десятинна церква для України

Для того, щоб уявити, чим є Десятинна церква для україн­ської історії, згадаємо, коли й навіщо її будували й коли зруйну­вали. Споруджено цей храм за наказом великого київського кня­зя Володимира приблизно 988 — 996 pp. Це була перша кам'яна церква часів Київської Русі, котра символізувала її культурне та політичне піднесення, безпосередньо пов'язане з прийняттям — якраз в ті роки — християнства на давньоукраїнських землях, а також втілювала суверенітет та державну могутність Русі доби Володимира.

Десятинна церква аж до спорудження Софійського собору була осердям громадського, релігійного та культурного життя киян — так тривало близько півстоліття. І, нарешті, саме під сті­нами Десятинної прагнули знайти прихисток тисячі мирних лю­дей під час Батиєвої навали в грудні 1240 року — і стіни ці не ви­тримали, завалились, поховавши під собою багато народу...

Звичайно, відновлювати храм сьогодні — ця ідея має пра­во на існування, обговорення, можливо, на реалізацію (хоча не зовсім зрозумілі конкретні деталі: в якому вигляді, як саме від­новлювати). Але неодмінно треба враховувати, що цей храм для українців був і залишається втіленням і найславетніших, і най- трагічніших сторінок нашої історії. Тому тут необхідно бути осо­бливо обережним і, якщо завгодно, тактовним. Постає питання: чому саме церкві Московського патріархату надається перевага? Нагадаємо, що патріархат цей виник через п'ять століть (!) після спорудження Десятинного храму...

Підготували Марія ТОМАК, Іван КАПСАМУН, «День» 27 травня 2011 р.

<< | >>
Источник: Сила м'якого знака, або Повернення Руської правди / За загальною редакцією Лариси Івшиної. — Видання друге, стереотипне. К.: ПрАТ «Українськапрес-група»,2011— 800с.. 2011

Еще по теме АТАКА НА «ДНК»[*]: