<<
>>

Як вже зазначалося, я виникненням перших держав людство поділилося на два світи — циві­лізацію та первісність.

Цивілізації були принци­пово новим явищем, тому з цього часу нерівно­мірність історичного процесу, притаманна всьо­му поступові людства, проступає різкіше та від­чутно зростає. Оскільки цивілізації репрезенту­ють регіони прискореного розвитку, історики іме­нують їх центрами, а довколишні первісні сус­пільства — периферією.

Це протиставлення від­биває новий етап взаємодії давніх суспільств. Зви­чайно, первісні суспільства, за рідкими винятка­ми, не розвивались ізольовано. Але поява цивілі­зацій надала цій взаємодії нового змісту, оскіль­ки ті чи інші суспільства перебували на принци­пово різних рівнях розвитку. Це й визначило пе­реважаючий вплив цивілізацій на первісні суспільс­тва. В різні періоди та за різних конкретно-іс­торичних умов це мало певні наслідки для обох сторін, головним з яких є, безумовно, прискорен­ня історичного процесу.

<< | >>
Источник: Бунятян К.П.. Давнє населення України: Навч. посібник. — K.: Либідь,1999. —228 с.. 1999

Еще по теме Як вже зазначалося, я виникненням перших держав людство поділилося на два світи — циві­лізацію та первісність.: