Проект договору Південного товариства з Польським патріотичним товариством
(Із свідчень декабриста Μ. П. Бестужева-Рюміна
від 27 січня 1826 р.)
На Київських контрактах у 1824 році я дізнався від Ходкєвича, що в Польщі існує товариство, яке, довідавшись, шо у нас таке саме організувалось, бажає з ним вступити в стосунки.
Я про це доніс Директорії, яка доручила мені скласти договір. Ось з чого він складався:З нашого боку
1
Росія, бажаючи мати вдячних союзників, замість таємних ворогів, після закінчення свого перетворення дає незалежність. Польщі.
2
Буде зроблено нове визначення кордонів, і області, які не цілком обрусіли, щоб душею бути прив’язаними до користі Росії, повернути (їх) Польщі.
При цьому, крім народності, будуть взяті до уваги також і місцеві вигоди, які залишаються на боці Росії, щоб вона мала хороші воєнні кордони.
4
Поляки можуть, однак, сподіватись одержати губернію Гродненську, частину Віденської, Мінської і Волинської.
Із затвердженням цього договору Російське товариство протегуватиме полякам, які мають справи в Росії, якщо вони справедливі.
6
Товариство Руське всіма засобами буде намагатись викоренити ненависть, яка існує між обома народами, усвідомлюючи, що в освіченому столітті, в якому ми живемо, користь усіх народів однакова, а запекла ненависть є приналежність часів варварства.
7
Для дальших стосунків з обох боків призначатимуться депутати, доручення яких полягатимуть ось у чому:
1) Щоб передавати своїм Директоріям все, що можна буде знати одним товариством про інші, або ж що може бути потрібним від одного для другого.
2) Депутати Польські повідомлятимуть Руське товариство про те, що відбувається в Європі.
3) Суворо забороняється депутатам називати або вимагати, щоб було названо кого-небудь з членів обох товариств.
4) У випадку, якщо Руський депутат познайомиться з членами товариства Польського або депутат польський з членами Руського товариства, то зовсім не виявляти, що обидва товариства вступили в стосунки.
5) Щоб усе відбувалося між Директоріями через депутатів.
6) Депутати ні з чим не повинні погоджуватись і нічого не обіцяти без волі на те своїх директорів.
З боку поляків
1
Поляки зобов’язуються вжити всіх заходів, якого б роду вони не були, щоб великий князь Костянтин Павлович не міг повернутися в Росію.
Повстати одночасно з нами.
З
Йти проти Литовського корпусу, якщо він оголосить себе проти нас.
Подавати нам усяку допомогу, яку вони тільки зможуть.
5
Налагодити стосунки між нами і іншими політичними товариствами, які існують в Європі.
6
Повідомляти нас про всі важливі справи, як тільки вони дійдуть до їх відома.
7
Діяти на протязі революції таким чином, як їм буде вказано нашим товариством, якому вони визнають себе підвладними.
8
Прийняти правління республіканське.
Восстание декабристов. Материалы. Госполитиздат, 1950. Т. IX. С. 63—65.
190.