Давня історія
Даниле, що для Вас є «книжка» і що — «книга»?
Книга — одна, складається з двох частин — Старого Завіту і Нового Завіту. Це системоутворювальний текст, який має свою історію. Вивчення цієї історії, знайомство з нею, створення цієї Книги дозволяє заглибитись у всесвіт світової культури іудеохристиянської у цьому разі.
Але не тільки в культуру свого народу, айв культуру перекладів, в культуру всесвітньої історії, в культуру морфології, антології, культуру гносеології.А книжки дозволяють розширювати цей простір. Тобто книжки — це тексти, що несуть смисли, які написано не задля комерційного задоволення (що також потрібно, наприклад, твори Агати Крісті, за всієї поваги до неї). Тексти, які дозволяють розкривати смисли, як правило, це меніппея — такий літературний жанр, серйозний та смішний і жартівливий водночас. Ми дивимося, відповідно, у Вікіпедії, що це таке за Лотманом, це, умовно кажучи, Булгаков, Шекспір, Пушкін, Ільф та Петров... В українській літературі я не знаю прикладів. Хіба «Енеїда» Котляревського. Так, Олександре?
Чим для Вас є Батьківщина?
Очевидно, місцем сили.
Поговорімо про світову історію в ракурсі імперій і великих держав. Я б почав не спочатку, не з Єгипту, не з Шумера, а почав би з тієї частини історії, яка вже зачіпає Україну. Тобто з Монгольської імперії[1], яка розширювалась.
Заперечую! Річ у тім, що в нас до монголів була своя історія. Про шумерів зроблю тільки одне зауваження: в сучасній Конституції України (і не тільки в ній) існують норми, які прямо «зайшли» із шумерського права. Голова держави є верховним головнокомандувачем — це пряма шумерська норма, яка через століття, через культури перейшла до нас. І це не означає, що ми шумери, абсолютно, але факт є фактом.
Наша історія почалася задовго до монголів. Це те, що ми можемо сьогодні на підставі археологічних відомостей і знахідок сказати — тут я відсилаю всіх до колективної монографії за редакції М.
Відейка[2], яка вийшла у вашому видавництві [«Фоліо»] і з якої я особисто багато чого дізнався. Наприклад, впродовж трьохсот років, задовго до монголів, це V—VIII століття, сучасні українські землі були частиною «всесвітньої імперії вікінгів». Це ж факт! У Вікіпедії, українській, можна прочитати. По-перше, вікін- ги/нормани/руси — це Франція, Південна Італія, Сицилія насамперед Велика Британія. Вільгельм Завойовник — він хто? Ісландія очевидно, і також очевидні їхні впливи. Тут я не фахівець, і знову відсилаю до Відейка.Коли відбулися тектонічні політичні, економічні, соціальні зрушення на тих територіях, які ми сьогодні називаємо Середнім Сходом, нормани були вимушені переорієнтувати торговельні шляхи південного сходу
Римська Імперія, близько 395 р.
Суспільне надбання
відповідно на південний за- хід, тобто на Візантію. А єдиний шлях був через систему озер, які тепер на тимчасово окупованих Росією територіях: Новгородщина і все таке (сарказм). Через Дніпро — в Чорне море. Найбільший світовий ринок на той час — Східна Римська імперія, Візантія. Це історична подія, яка додала
Київське князівство за Володимира Святого в тогочасний дискурс найбільшої європейської імперії. І цей ґвалтівник і серійний вбивця своєї родини — парадокс історії — був проголошений святим.
Це канонічна історія: був заколот — спроба державного перевороту у Візантії, імператор Василь попросив допомогу. Володимир виставив своїх бійців, імператор утримався на троні й за це віддав йому доньку, «багрянород- ну»[3], християнство, плюс доступ до новітніх тогочасних технологій і фінансової системи. Князівство Київське ста- ло афілійованою частиною найбільшої імперії Європи на той час. Я нагадаю: Карл Великий — це 800-й рік, коли почалося об’єднання Західної Римської імперії, воно забрало кілька століть, і тільки Наполеон її скасував, а це тисяча років, як не крути.
А Візантія існувала до 1453 року — це XV століття. Висновок: у 988-1452 рр. ми були частиною тієї культури, того культурного спадку: через грецьку філософію, через східне християнство.Вікінги мали військово-торговельну імперію?
Так. І те, що ми називаємо Києвом сьогодні, тоді це був один із перевальних пунктів.
Мабуть, один із ключових, бо туди заходили каравани зі сходу.
Правдоподібно що так, тобто це був такий перевальний пункт. Треба знову освіжити М. Відейка в пам'яті, Олексія Толочка «Очерки начальной Руси», наприклад — читати на цю тему.
Таким чином, повертаючись до української історії, Володимир став тим, хто привів Україну, тоді Київську Русь, до найсучаснішого європейського ринку, до Візантії.
До найпередовішої на той момент світової, політичної, економічної потуги. Господнім чудом він змінив ци- вілізаційний вибір. Це була не просто зміна країни, напрямку розвитку, це такий собі «квантовий» стрибок в іншу цивілізацію, долучення до вищої за рівнем розвитку цивілізації.
Потім було кілька років, коли держава розпадалася на маленькі дрібні князівства, коли міжусобиці стали частиною буденного життя. І потім прийшли монголи.
Одразу скажімо, що ми вимірюємо й оцінюємо на побутовому рівні — фахівці так не вважають. Але на побутовому рівні це все зводиться до якогось безумного, незрозумілого протистояння князя X князю Y, які походили з одного й того самого коріння. Насправді йдеться про те, що всі ці землі були приватною власністю родини, у цьому разі родини Рюриків[4]. Деякі гілки ріднилися між собою, литовські Гедиміновичі — з «руськими» Рюриками. А коли вимерли Рюрики, то очевидно Гедиміновичі почали пред'являти права на їхню власність. Це як сьогодні в нашому приватному праві! Тоді так саме було. Держава — це умовна назва, яку ми використовуємо для зручності. У тій реальності це були просто приватні власники, війни між приватними власниками, а не між державами — держави не воювали одна з одною.
Але вони воювали, вони обирали київського князя, і вони садовили на Новгородський престол.
Три принципово важливі книги для нашої розмови: Норман Дейвіс «Боже ігрище», 1079 сторінок. Щоб далі говорити про Польщу й українські сучасні землі в складі Польщі, треба ці 1079 сторінок прочитати. Принципово важливою книгою є «Правлячі династії Європи»[5]. Вона українською мовою, тут весь їхній перелік. Результат підрахунку: вся сучасна Європа — від Португалії до Дніпра — була приватною власністю 79 родин. 79 колективних юридичних осіб, як сказали б сьогодні, зосередили усвоїх руках всю повноту економічної, політичної, військової і духовної влади на тих теренах. Про династію Рюриковичів ідеться на тринадцяти сторінках дрібнесеньким шрифтом. Історія Європи — це є історія взаємодії 79 родин. Третя надзвичайно важлива книга авторства А. Оловинцова та Г. Табулдина «Чингизиды. Династии и эпохи», присвячена 540-літтю утворення Казахського ханства 1470-2010. Тут є таблиця і історія, про яку ми говоримо. І є історія взаємин між Джанібеком ханом, Джадіка султана, Джалім султана і Касім хана. Це треба обов'язково перекласти українською, бо наші історики, не кажучи вже про широкий загал, поняття не мають про це все.
До речі, книжку про королівські родини Європи написав Леонтій Войтович — теж автор «Фоліо». Він взагалі про- фесор-математик, і цю книжку побудував як математик, а не як історик.
Тому можна все зрозуміти — все є по роках.
Повертаючись до теми, про яку я хочу детально поговорити, про Монгольську імперію, бо коли ми далі будемо говорити про Російську, я вбачаю, що багато того, що нині відбувається, — в тих традиціях, що пройшли через вісімсот років від Чингісхана. Коли з'явилась Монгольська імперія, на тисячі кілометрів на захід від неї не було системної державності, вона була тільки в Центральній Азії, і фактично для тих територій Монголія створила першу державу.
Ми знову оперуємо поняттями держави XXI сторіччя, а імперія монголів — це насамперед військова організація.
Я до цього казав про вікінгів — це військово-торгівель- на імперія.
А це виключно військова організація, яка живилася не торгівлею, а грабунками і даниною, вони ж не лізли в систему керування, що стихійно склалася чи природним шляхом.
Тут не лізли, а в Середній Азії лізли.
А тут враховували місцеву специфіку: їздив там Олександр Невський, пив кумис, за чаркою сидів і отримував дозвіл на княжіння. І тому всі політичні практики сучасної Росії, якщо ви на це натякаєте, це дика суміш монгольських і візантійських...
Давайте почнімо з того, що спочатку був Чингісхан, який пройшов до середини фактично шляху, до тогочасного «останнього моря», а потім були його діти.
Тут, у володіннях його старшого сина Джучі, діяли норми степового права, оформлені в так звану «Велику Ясу» Чингісхана. Воно і розвивалося своїм порядком.
Яким був Улус Джучі?
Імперія Чингісхана
Суспільне надбання
Він охоплював колосальну територію, аж до території сучасної Польщі, звідки вони повернули на схід, тому що помер великий хан, а великого хана обирав Курултай. А у нас хто обирає голову кримськотатарського народу? Курултай, от вам і пряма гілка.
Мала дуже нагадує сучасну Російську імперію, але вона закінчується на заході далі. Тобто вона займала територію на захід від Іртиша і до Дуная.
Це Золота Орда, частина якої Улус Джучи, ось він тут зелененький намальований. Туди входили Львів і Москва. Чернігів — Львів, дуже далеко на схід Владимир — Суздаль до Львова, включно з Черніговом, Ростовом і Смоленськом. Після занепаду ці землі перебрали Гедиміновичі, це стало частиною Великого князівства Литовського.
Тут я хочу поставити тобі питання: а чим тоді були землі біля Москви, з точки зору державності?
Рюриковичі правили.
Це власність на територію, а держава як була побудована, кому вона підпорювалася?
Ми знову оперуємо поняттями XXI століття, «переносимо» їх на тих, хто тоді сидів в Москві.
Після розгрому Києва в XIII столітті центр перемістився, митрополит Київський перебрався до Володимира, і там сформувався видимий центр духовної влади. Очевидно, той, хто контролював осідок митрополита, а це московський князь, перетягнув потім його до Москви, і вона стала центром. Почався процес консолідації і духовної, і світської влади, і територій — адже юрисдикція митрополита на терито- рії не збігалася з володіннями княжого Дому.І яке було відношення Москви до Каракоруму[6]?
Васальна залежність. Столицею був Каракорум, а не Москва, не Київ, це були залежні від монголів території.
Через який час в Київ прийшла Литва, Гедиміновичі?
Київ — це тоді було не верхнє місто, його не існувало, це був Поділ. Там магістрат був, магдебурзьке право діяло, і там стоїть пам'ятник Магдебурзькому праву. На Замковій горі був палац, грубо кажучи, наглядача за цим всім. Тогочасний «губернатор» згори дивився, що в місті робиться. Напевно були Олельковичі, знову ж таки повертаючись до книжки про династії Європи.
І в цей час в Москві вже були великі князі, XIVстоліття.
Там був просто князь Московський. Ключовий, поворотний пункт — 1472 рік. Іван III одружився з Зоєю Палеолог, племінницею останнього візантійського імператора Костянтина XI Палеолога. Це дозволило московським владикам створити легенду: ми, мовляв, є правонаступниками Візантії. В. «тіло» Московського князівства зашили ідею — «ми є Третій Рим», ми є і духовний центр християнства грецького, православного і центр християнства політичного, ми успадковали все це від Візантії через Зою Палеолог і її дітей та онуків, одним з яких був виродок роду людського Іван IV «Грозний».
І на той момент Новгород і Псков не були частиною цього монгольського світу.
Республіками вони були, і їх знищив тільки Іван IV.
Я і хочу сказати, що він з одного боку пішов знищувати ту частину Русі, яка не була монгольським світом, а з другого боку пішов захоплювати Астрахань і Казань, яка якраз і була на той момент центром монгольського світу.
Тут важливо підкреслити: це принципово дві різних моделі управління, Новгород і Псков — це були республіки, які знищили разом із їхнім інтелектуальним, духовним насліддям, економічними та політичними практиками.
Як вони управлялися?
Московське царство
Була «горизонтальна», а не «вертикальна» структура управління. Якщо зовсім просто, вживаючи сучасні терміни — «демократична», а не тоталітарна, деспотична. Міське зібрання, те що називається віче, яке обирало посадника.
Тобто вони обирали не царя, це фактично Венеція.
І Венеція, і Польща, тому що в Польщі короля обирала шляхта, це була виборна посада виключно.
У різні часи по-різному.
Після того, як вимерла в XIV династія П'ястів, то на польському королівському престолі побували представники різних династій, королівських родів Європи. Але їх обирали, це була виборна посада.
Новгород і Псков були абсолютно іншими, ніж інша російська частина.
Небо і земля, як Сполучені Штати й Китай сучасні. І то держава, і то держава, але принципово різних моде-
Імператор Микола II
лей управління. І це, знову таки, якщо переводити на сучасні терміни, то це війна була між вертикальними структурами й мережевими. Новгород і Псков — горизонтальна структура, а Орда в чистому вигляді вертикальна, як і Московське царство. Всю повноту влади аж до 1905 року зосереджував «Божою милістю імператор та самодержець Всеросійський, Польський, Великий цар Фінляндський», або «Хозяїм Земли Русской», як називав себе останній імператор Микола II.
До Лютневої революції 1917 року, до створення першого демократичного Тимчасового уряду.
Абсолютно точно. А тут, у нас, мережеві структури, де всі обираються: посадники обиралися, королі обиралися, шляхта була єдиним політичним класом, яка платила за привілейований статус великий податок крові.
Іван IV знищив на заході демократичні держави і прийшов на схід, в Астрахань і Казань.
Щоб знищити і їх, і до сьогодні, між іншим на всіх православних церквах, Московського патріархату підкреслюю, хрести стоять на банях, які опираються на півмісяць — це ознака придушення ісламу, перемоги над ісламом, це був свого роду Хрестовий похід.
Я цього не знав, але я знав, що це було жахливе криваве місиво, яке він зробив.
Це те саме, що відбувається на захоплених територіях України, тимчасово окупованих.
Іван IV Грозний
(т. зв. «Копенгагенський портрет» кінця XVI — поч. XVII ст]
Саме тоді виникло слово «кацап», яке означало тюркськими мовами «м'ясник».
Як у фільмі Данелія. «пацаки», це вони, м'ясники, в поганому сенсі цього слова.
І далі, я так розумію, саме з Івана IV Московська держава для себе взяла курс на територіальне розширення, на захоплення інших територій, на завоювання народів, і в той момент ще було незрозуміло чи на схід, чи на захід.
Захоплювали порожні території, де відбувалися антропологічні катастрофи — внаслідок завоювання або природних якихось причин. Вимирали просто від холери чи дифтерії, від чого завгодно, голодоморів природного походження й т. д. Вони приєднували території, на яких або не було людей, або які були малозаселені і які не могли чинити організований спротив. І вся московська діяльність, весь їх рух на схід аж до Аляски, він про це.
Ми розуміємо, що це не зовсім справжня історія приєднання Сибіру, яку ми вивчали в радянські часи, наприклад, той же Леонтій Войтович у своєму тритомовому дослідженні «Історія війн» пише про три російсько-чукотські війни. То це було захоплення, ось так прийшли завойовни- ки-«асвабадітєлі».
Десь прийшли, десь захопили, по-різному було, але ми поставимо одне просте питання, що ця цивілізація принесла в світову культуру?
К: Крім балету, я думаю нічого не додала, але про це ми поговоримо окремо.
Тут треба на цьому наголосити: від самих початків, від часів Василя III й Зої Палеолог, ця цивілізація спрямована на винищення всього іншого, вони можна сказати така собі «монокультура» в лапках. А наші території, тобто території сучасної України, сучасної Литви, сучасної Польщі, до певної міри сучасної Білорусі, це території співіснувань, співжиття, співпраці. Австро-Угорська імперія, безумовно, також. Там співіснувало все, і гаслом імперські Габсбургів було «спільними зусиллями», а під Москвою впродовж століть — винищення, уніфікація звірячими методами.
2.